MAYO WOMEN'S SOCCER 2012

Building A Better Future For women's Soccer In Mayo

Avaya Connaught Cups

U14 Cup quarter finals & Shield to be played weekend of June 16th/17th

CUP Quarter finals

Gurteen FC V Salthill Devon FC

Strand Celtic FC Vs St Johns

Castlebar Town V Castlebar Celtic

Kilmore Ladies FC V Cregmore FC

Shield Quarter Finals

Ballaghaderreen FC V Mervue or Shiven Rovers

**** Terry Lee could you Schedule the Galway Match please so we can get this quarter final played likely the weekend June 23rd/24th

Benbulben FC V Athenry FC

Ballingare FC V Colga FC

Manulla FC V Corrib Rangers

_________________________________________________________________________________________________________

U16 Cup quarter finals & Shield to be played weekend of July 15th/16th

CUP Quarter finals

Shiven rovers V Salthill Devon FC

Kilmore ladies FC V Kilmurry FC

Renmore FC V Manulla

Castlebar Town have a bye

Shield Quarter Finals

Ballaghaderreen FC V Benbulben FC

Renmore FC V Dunmore Town

Corrib rangers have a bye

Colga have a bye

Draw for Semi & finals will be made after the quarter finals are complete.

U14 Semi- finals scheduled for June 30th/July 1st

U14 Finals to be played Sat 25th Aug

U16 Semi Finals Scheduled 4/5th Aug

U16 Finals to be played Sun 26th Aug



Galway     U14    U16
Athenry         yes no
Colga         yes        yes
Renmore         yes        yes
Salthill Devon yes        yes
Corrib Rangers yes yes
Shiven Rovers yes yes
Mervue United yes yes
Cregmore         yes no
Mayo
Manulla         yes yes
Castlebar Town yes yes
Kilmore Ladies yes yes
Castlebar Celtic yes yes
Kilmurry         no         yes
Roscommon &East Galway
Ballaghaderreen yes yes
Dunmore         yes yes
St.Johns AFC yes no
Sligo/leitrim
Gurteen         yes no
Strand Celtic yes yes
Benbulben yes yes

 

 

 

Gaynor Matches 2010

Under 14

 Friday 9.30 Munster North v Connaught Pitch 1

Friday 14:00 Ulster v Connaught Pitch 1

Saturday 09:30 Dublin North v Connaught Pitch 4


Under 16

Friday 11:00 Leinster North v Connaught  Pitch 2

Friday 14:00 Connaught v Munster Pitch 3

Saturday 11:00 Connaught v Ulster Pitch 3


Under 18

Friday 10:00 Munster v Connaught Pitch 6

Friday 13:30 Leinster South v Connaught Pitch 6

Saturday 09:30 Connaught v Ulster Pitch 6

Bus Times 2010


  1. Belmullett                             12.45
  2. Crossmolina                           1.30
  3. Ballina bus stop                      1.45
  4. Ballyvary                               2.00
  5. Castlebar Milebush                 2.15
  6. Claremorris Tesco Shop         2.40
  7. Claregalway shop                   3.45
  8. Colga mother huberts             4.10
  9. Limerick                               5.30

Gaynor 2010

Hannah Hannet Salthill
Carol Hegerty Ballina Town
Amber Lynch Sligo Rovers
Bronagh Kerins Sligo Rovers
Tessa Mullins Salthill
Ciara Ruddy Kilmore
Niamh Barrett Manulla
Rebecca Walsh Salthill
Karina Finn unattached
Maria Harrington Castlebar Celtic
Stacy Frayne Manulla
Aileen Gilroy Kilalla
Avril Kilkelly Castlebar Celtic
Orla Dempsey Manulla
Michelle Lynch Kilmore
Dora Gorman Salthill
Sara O'Connell Salthill
Nicole Fawley Yeats
Lauren Ashmore Salthill
Aoife Brennan Manulla
The above players are asked to attend Gaynor training in Milebush Park on Monday 21st June @ 7.30, Wednesday 23rd June @ 7.30 & Monday 28th June @ 7.30.
Players must be available to travel on Thursday 1st July for games on 2nd & 3rd. Contact Jeremy on 0869892363 with queries.
 
Gaynor 2010 Training Monday 14th June at 7.30
 
2010 U14 Gaynor Squad
Caoimne O'Reilly, Ciara Lynagh, Shauna Fox, Evan Lowndes, Cadhla Gillen, Katie Carter, Shauna Gallagher (Salthill Devon)Sarah McGeough (Yeats) Elanor Stafford, Lisa Casserly, Alana Moran (Colga) Christin Sheeran (Castlebar Town) Mary Corcoran (Westport Utd) Rachel Kearins (Kilmurray) Ailbhe Clancy (Manor Rangers) Tamara O'Connor (Kilmore) Stacy Mundowney (Arrow Harps) Megan Duffy (Dromore Villa) Alice Coleman (Manulla) Aileen Collins (Killala)
 
2010 U16 Gaynor Squad. Training June 21st at 7.30
Fiona Tracy, Allana Naughton, Chelsea Farrell, Sarah Rowe (Ballina Town) Ailish Healy (Killala) Niamh Kelly, Grace Kelly, Elisha Lavelle, Shauna Moloney, Sara Prendagast (Ballyvary Blue Bombers) Gabrielle Keegan (Westport Utd) Ena Butler, Grace O'Donnell, Laura Carroll, Lisa Heffernan (Salthill Devon) Lauren Boles (Ballygawley) Jenny Kinnane, Leah Philips, Keara Cormican (Colga) Emma Hansberry (Strand Celtic) Rochelle Timothy, Sorcha Dowd (Castlerea) Laura Mannion (Manulla)
 
Squads will be reduced to 18 at this session. Players must attend this session. (Jeremy Dee 086 9892363)

Gaynor 2010

The following players are asked to attend 2nd trials for 2010 Gaynor in MIlebush Park on Saturday 24th April.
All players should wear moulded boots and bring a bottle of water.
If unable to attend please email Jeremy at [email protected] of txt to 086 9892363.
U14 @
10.30 am
Caoimhe O'Reilly Salthill Tamara O'Connor Erris  Sarah McGeough        Yeats
Sarah Woodmartin Yeats Fiona Doherty Ballyvary Cadhla Gillen Shauna Fox Salthill
Amanda Healy Cliffoney Evan Lowndes Salthill Lisa Casserly Alana Moran Colga
Niamh Kearns Cliffoney Alice Coleman Ballyvary Stacy Moldowney Megan Duffy Dromore Villa
Eleanor Stafford Colga Rachel Kerins Roisin Morgan Glen Celtic
Yvonne Heddington Yeats Mary Corcoran Fiona Geraghty Glen Celtic
Christin Sheeran Castlebar Town Aoife Walsh
U16 @ 12.30
Lauren Boles Ballygawley Grace Kelly Ballyvary Gabrille Keegan Westport
Fiona Tracy Ballina Leah Philips Colga Sarah Prendagast Ballyvary
Niamh Kelly Ballyvary Allana Naughton Ballina Emma Hansberry Strand
Cora Creaven Moyne Villa Michelle Lynch Moyne Villa Shauna Moloney Ballyvary
Shannon Mellett Moyne Villa Chelsea Farrell Ballina Laura Mannion Manulla
Avril Varley Moyne Villa Elisha Lavelle Ballyvary Ailish Healy Killala
Lisa Heffernan Salthill Marie Ruane Dromore Villa Claire Benson Arrow Harps
Leanne Dunne Dromore Villa Jenny Lennon Colga Keara Cormican Colga
Emer McHugh Dromore Villa Sarah Rowe Ballina Town Aoife Carroll
Castlebar Celtic.
U18 @ 2.30pm
Nicole Fawley Yeats Maria Harringtin Castlebar Celtic Niamh Barrett Manulla
Michelle Lynch Kilmore Avril Kilkelly Castlebar Celtic Sinead Flannery Manulla
Hannah Hannat Salthill Ciara Carroll Castlebar Celtic Aoife Brennan Manulla
Lauren Ashmore Salthill Amy Hopkins Castlebar Celtic Stacy Frayne Manulla
Karina Finn S & F Aileen Gilroy Killala Bronagh kerins Sligo Rovers
Carol Hegarty Ballina Elaine Lowther Killala Amber Lynch Sligo Rovers

 

Connacht Women’s  Intermediate Cup Tournament  2008/2009.

(Fixture form 001)

 

The fixtures:

Group A

Ballinrobe Town

Salthill Devon

East Utd

Group B

Kiltamagh/Knock

Galway Bohs

Beal na Muille

 

Week end of 9th/10th January      

Ballinrobe Town 1-7 Salthill Devon

Kiltamagh/Knock 0-3 Galway Bohs

 

Week end of 17th /18th January

East Utd 3-0 Ballinrobe Town

Beal na Muille 3-0 Kiltamagh/Knock

 

Week end of 24th / 25th January

Salthill Devon  East Utd

Galway Bohs v Beal na Muille

 

Week end of 31st / 1st Febuary

Salthill Devon 6-4 Ballinrobe Town

Galway Bohs 3-0  Kiltamagh/Knock

 

Week end of 7th Febuary

Ballinrobe Town 0-3 East Utd

Kiltamagh/Knock 0-3 Beal na Muille

 

Week end of 14th Febuary changed to feb 21st

East Utd v Salthill Devon (group A)

Beal na Muille v Galway Bohs (group B)

 

the winners of these matches top their group and losers finish second

 

Week end of 28st Febuary

Semi finals

 

Winners of Group A v Runners up in Group B (1)

Winners of Group B v Runners up in Group A (2)

The group winners have home advantage for the semi finals.

 

Winners will be decided on points, 3 for a win and 1 for a draw.

Goal difference and goals scored count.

 

Final

1 v 2

first weekend in march (in Lecarrow, Roscommon)

______________________________________________________________________________________________________________

 

 

Connacht Women’s  Intermediate Cup Tournament  2008/2009.

(Rules form 002)

 

 

 

If there is a tie after points and goals have been taken into account, yellow and red cards will be taken into consideration.

 

The committee’s decision will be final in all matters.

 

Results to be txt (with goalscorers) to the Committee Secretary within one hour of the finish of the game by both clubs.

 

Three officials will be appointed for each game.

Home team pays the officials.

Local officials for all games except the final.

 

If the home team has full flood lit pitch, games can be played on Saturday evenings at 7pm. If not, games will be played on the Sunday of the appointed week end at 12 noon.

 

Protocol is important. Teams and officials will line up in the centre of the pitch before each game and the away team will shake hands with home team & match officials.

 

Home team responsible for after match refreshments (tea, biscuits)

 

Team colours to be notified to the co-ordinator with a panel of 21 players by 1st January 2009.

 

All players must have reached their 15th birthday to be eligable to play.(ie..15 to-day, play tomorrow)

 

Once lodged, the squad list can not be changed for the course of the tournament.

 

Home team to change when a clash of colours occurs.

___________________________________________________________________________________________________________________